CIRCUITE EXOTICE AFRICA
16 zile
1 Persoana
Cape Town – Stellenbosh – Capul Bunei Speranţe – Oudtshoorn – Cango Caves – Garden Route – Knysna – Port Elizabeth – Durban – Parcul Naţional Hluhluwe – Hazyview – Parcul Naţional Kruger – Ruta Panoramei – Blyde River Canion – Johannesburg – Cascada Victoria – Soweto – Pretoria
Farmecul acestei destinaţii este dat deopotrivă de prezentul african prin revelarea trecutului său, de mirodeniile exotice, de peisajele diverse cu plaje de nisip alb scăldate de apele turcoaz ale Oceanului Indian, cu lanţuri muntoase impunătoare, cu peşteri impresionante, cu trecători care oferă imagini spectaculoase, cu dune halucinante, cu cascade magnifice, Cascada Victoria fiind cel mai grăitor exemplu, cu sute de mii de hectare de habitat natural păstrat intact de decenii, cu Parcurile Kruger şi Hluhluwe care sunt cele mai căutate pentru safari. Toate acestea, intrigă iubitorii de natură şi atrag turiştii care vor să trăiască o experienţă unică ce merită trăită măcar o dată în viaţă.
Perioada: 24.05 – 08.06.2020
TARIF: 2390 EURO / loc în cameră dublă; Supliment single: 590 EURO
(tarif valabil pentru un grup minim de 25 turişti; pt. 20-24 turişti, tariful se va majora cu 70 euro/pers.)
SERVICII INCLUSE
- transport intercontinental cu avionul pe rutele Bucureşti – Londra – Cape Town şi Johannesburg – Londra – Bucureşti
- transport intern cu avionul pe ruta Port Elizabeth – Durban
- transport intern pe toată durata circuitului cu vehicul dotat cu aer condiţionat, adaptat la nr. de turişti
- 13 nopţi cazare în hoteluri de 4*, 3* şi lodge
- mesele menţionate în program: 13 mic dejunuri, 2 dejunuri şi 5 cine (conform program)
- transferurile, tururile şi excursiile menţionate în program
- taxe de intrare la obiectivele menţionate în program
- taxe de intrare în toate Parcurile menţionate în program
- tur de oraş cu ghid local în Cape Town
- vizitarea Grădinii Botanice Kirstenbosch
- vizitarea ansamblului de peşteri Cango
- vizitarea unei ferme de struţi
- vizitarea rezervaţiei Cango Wildlife Ranch
- parcurgerea celebrului drum Garden Route de pe coasta de sud-est a Africii de Sud
- tur de oraş cu ghid local în Knysna
- vizite în Parcul Naţional Tsitsikamma
- tur de oraş cu ghid local în Port Elizabeth
- tur de oraş cu ghid local în Durban
- vizitarea unui sat al tribului Zulu
- safari în Parcul Naţional Hluhluwe
- safari în Parcul Naţional Kruger cu vehicule de teren special adaptate pentru astfel de drumuri
- parcurgerea Rutei Panorama, de-a lungul Canionului Blyde River
- tur de oraş cu ghid local în Johannesburg
- tur de oraş cu ghid local în Pretoria
- tur oraș cu ghid local în Soweto
- ghizi locali
- însoţitor român de grup
- asigurarea în caz de insolvabilitate / faliment al agenţiei de turism
- BONUS: PACHET TURIST PLUS PREMIUM GENERALI care include Asigurare medicală, pe întreaga durată a programului, care acoperă o sumă maximă de 30.000 euro/pers. (cheltuieli medicale de urgență și/sau repatriere, însă care nu este menită a acoperi complicațiile sau recidivele bolilor/afecțiunilor de care dumneavoastră suferiți anterior începerii călătoriei) și Asigurarea STORNO de călătorie, care acoperă pierderile financiare cauzate de anulare, contracarând efectul penalizărilor aplicate, a cărei valoare storno acoperă până la 2000 euro/persoană (cu franșiză de 10%); acest mijloc de protecție financiară acoperă cele mai frecvente evenimente ce cauzează anularea călătoriei; se poate încheia turiștilor cu vârsta maximă de 74 ani împliniți
SERVICII NEINCLUSE
- taxele de aeroport, combustibil, securitate şi serviciu pentru zborurile intercontinentale: 495 euro/pers şi pentru zborul intern: 95 euro/pers. care se plătesc odată cu excursia (pot fi modificate de companiile aeriene, valoarea exactă fiind cunoscută la data emiterii biletelor de avion)
- taxe de ieşire de pe aeroporturi, dacă se aplică
- taxa de viză, curierat şi procesare acte pt. Africa de Sud: 45 euro/pers.
- alte servicii suplimentare decât cele menţionate, cheltuieli personale, băuturi, etc.
- bacşişuri: 60 euro/pers. pentru ghizi şi şoferi, mai puţin pt. bagajişti (se vor achita conducătorului de grup cel târziu la sosire); bacşişurile nu se referă şi la excursiile opţionale
- excursiile opţionale care se pot realiza cu un număr minim de participanţi, precizat de partenerii externi, tarifele acestora fiind informative; în funcţie de timpul disponibil, la faţa locului, se mai pot organiza şi alte excursii opţionale propuse de partenerul local Zona viticolă Franschhoek şi Stellenbosch cu degustare de vin (Cape Town): aprox. 40 euro/pers. Capul Bunei Speranţe: aprox. 85 euro/pers. Excursie la Cascada Victoria în Zambia compusă din: • servicii sol: transferuri hotel – aeroport – hotel, 1 noapte cazare cu mic dejun în Livingstone, cină la hotelul din Livingstone, plimbare cu barca pe Râul Zambezi şi vizitarea Cascadei Victoria: aprox. 385 euro/pers./loc în cameră dublă; supliment cameră sgl. aprox. 130 euro/pers. • bilet avion: Johannesburg – Livingstone – Johnnesburg: aprox. 395 euro/pers. Din tariful excursiei opţionale la Cascada Victoria cu înnoptare în Livingstone (Zambia), s-a scăzut tariful nopţii de cazare din Johannesburg. Opţiunea pentru această excursie se poate face doar din ţară, în momentul înscrierii!